Podejście psychoterapeutyczne
Kierunek pracy psychoterapeutycznej to Psychoterapia integratywna w podejściu chrześcijańskim. Jest formą psychologicznej pomocy człowiekowi, która bazując na założeniach antropologii chrześcijańskiej, gdzie osoba ludzka jest wolna, godna, twórcza i świadoma własnych decyzji i wyborów, korzysta zarówno z dorobku różnych kierunków psychoterapeutycznych, jak i wypracowanych metod własnych, aby prowadzić osobę do psycho-fizyczno-duchowego zdrowia i rozwoju.
Integratywność rozumiana jest w trzech kontekstach:
W praktyce oznacza to:
Psychoterapia chrześcijańska w centrum swego zainteresowania stawia człowieka i jego pełny rozwój we wszystkich wymiarach jego życia:
W odróżnieniu do tradycyjnych metod psychoterapeutycznych relacja terapeutyczna obejmuje również proces duchowy pacjenta, który współistnieje z procesem psychicznym. Centrum zainteresowania psychoterapii nie są treści duchowe, ale rozwój człowieka w pełnym jego wymiarze i wzmacnianie jego zdrowia psychicznego.
Nie oznacza to, że podczas psychoterapii trzeba mówić tylko o Bogu.
Istotą psychoterapii nie jest rozwój duchowy i doświadczenie Boga, ale człowiek w pełni, terapeuta zaś jest otwarty także na wymiar duchowy pacjenta.
Owoce i efektywność terapii będą polegać na zmianie siebie w wymiarze psychicznym, behawioralnym, relacyjnym, społecznym i duchowym.
Strategie i techniki
Forma psychoterapii jaką proponujemy opiera się o strategie i techniki stosowane w innych podejściach (w sposób szczególny podejście psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne i gestalt). Stosujemy i rozwijamy również specyficzne strategie i techniki, zwłaszcza personalistyczne i duchowe. Dotyczą one wzmacniania osoby jako całości, jej samoświadomości, świadomości celów i decyzji oraz relacji danej osoby z osobą Boga.
Doświadczenie i umiejętności zdobyłyśmy w Studium Psychoterapii organizowanym przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich oraz dzięki własnej praktyce terapeutycznej.
Etapy terapii
Etapy psychoterapii to: