Aktualności


 

„Wytrwajcie we Mnie, a przyniesiecie owoce…”

– wizyta siostry Katarzyny w Łochowie

 

W pierwszy czwartek miesiąca, dzień w którym wierni modlić się mogą za powołania kapłańskie i zakonne, by nigdy nie zabrakło robotników w Winnicy Pańskiej młodzież z łochowskiej parafii mogła spotkać się, pomodlić i zapytać o sposób życia, funkcjonowania i posługi siostrę Katarzynę Lachowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P z Gandino, posługującą we wspólnocie w Nurcu – Stacji w domu „Betania”.

W roku jubileuszu 200 - lecie założenia historii Sióstr, aby szerzyć radość Ewangelii młodzież z klas trzecich mogła w większości po raz pierwszy usłyszeć, zobaczyć i pomodlić się za osoby życia konsekrowanego, obejrzeć prezentację ukazującą charyzmat Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, które – jak dzieliła się siostra Katarzyna – patrzą na człowieka i kochają go sercem Jezusa.

Urszulanki są obecnie w różnych częściach świata Włoszech, Brazylii, Erytrei, Etiopii, Kenii, Argentynie i Polsce i wszędzie tam gdzie są – według słów założyciela ks. Franciszka Della Madonna – „mają mieć oczy spokojne, a serca uśmiechnięte”, wychowywać wszędzie tam gdzie zajdzie taka potrzeba: w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, w centrum promocji kobiet, w domach dla studentek, w szkołach i przedszkolach, służąc w parafiach blisko biednych, zawsze otwarte na nowe wyzwania dzisiejszego świata.

Takie są siostry Urszulanki, otwarte, rozkochane w Jezusie i wychodzące naprzeciw światu z Ewangelią sercu, na rękach i na ustach. W szkole dzieci i młodzież słuchała, zadawała pytania i nie bała się brać adresów domów sióstr, by jeśli to będzie możliwe w przyszłości odwiedzić siostry w ich domach.

 

Zdjęcia i tekst: Ks. Piotr Jarosiewicz

Cukiernie, piekarnie

 

„DNI PRZYJAŹNI Z JEZUSEM W BETANII”

Podczas ferii zimowych, w dniach 22-26.01. w Domu Betania” w Nurcu – Stacji Siostry Urszulanki zorganizowały dzieciom z miejscowej szkoły podstawowej: „Dni przyjaźni z Jezusem”.

Był to czas spędzony w miłej atmosferze. Każdy dzień rozpoczynał się krótkim spotkaniem modlitewnym w kaplicy. Następnie przez wspólną zabawę, różne gry szczególnie w piłkarzyki, zajęcia plastyczne, dzieci miały okazję spędzić ciekawie czas wolny. Na zakończenie wspólnie spędzonych dni została rozegrana gra TOMBOLA (szczególnie wyczekiwana przez wszystkie dzieci).

Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich osób, które wsparły w przeprowadzeniu zajęć.

 

FERIE ZIMOWE W BETANII”

 

Podczas ferii zimowych, w dniach 22-26.01. w Domu Betania” w Nurcu – Stacji Siostry Urszulanki zorganizowały dzieciom z miejscowej szkoły podstawowej: „Dni przyjaźni z Jezusem”.

 

Był to czas spędzony w miłej atmosferze. Każdy dzień rozpoczynał się krótkim spotkaniem modlitewnym w kaplicy. Następnie przez wspólną zabawę, różne gry szczególnie w piłkarzyki, zajęcia plastyczne, dzieci miały okazję spędzić ciekawie czas wolny. Na zakończenie naszych wspólnie spędzonych dni została rozegrana gra TOMBOLA (szczególnie wyczekiwana przez wszystkie dzieci).

 

Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich osób, które wsparły nas w przeprowadzeniu zajęć z dziećmi.

 

 

 

Cukiernie, piekarnie

Półkolonie Letnie w Nurcu Stacji

 

 

"MAM PIECZĘ NAD TOBĄ"

Pod takim hasłem odbyły się XXI Półkolonie Letnie u Sióstr Urszulanek w Domu „Betania” w Nurcu - Stacji. Trwały one w dniach 27.06.2016r. - 8.07.2016r. Ich program był ściśle związany z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, Rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski,

a także 25-leciem Diecezji Drohiczyńskiej.

Dzień rozpoczynaliśmy modlitwą i wprowadzeniem w temat dnia. Codziennie naszym zadaniom przyświecały inne Uczynki Miłosierdzia. Naszą pracę w grupach wiekowych opieraliśmy na ich pokazaniu poprzez różne formy: przedstawienia, plakaty, piosenki.

Dzieciom zostały przybliżone postacie Apostołów Miłosierdzia: św. brata Alberta Chmielowskiego, św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Nieodłącznym elementem Półkolonii był tzw. „BetanDance” - wspólne tańce pochodzące z różnych zakątków świata. Uczestnicy zmagali się także we współzawodnictwie sportowym w „Kolory”, będąc podzielonymi na cztery drużyny, w tym roku niepokonanymi okazali się być „niebiescy”.

Ważnym wydarzeniem w czasie trwania Półkolonii była wizyta Pasterza naszej diecezji - J.E. księdza biskupa Tadeusza Pikusa. Wspólnie z nami dał się porwać w wir tańca, a także nagrodził najlepszych w Quizie "Śladami Historii Diecezji Drohiczyńskiej".

W trakcie naszych półkolonii odwiedzili nas goście: Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach, pracownicy Straży granicznej w Mielniku, pracownice Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Siemiatyczach oraz tegoroczni księża neoprezbiterzy: Marcin Łyczewski i Grzegorz Zasłonka, którzy odprawili w kaplicy w domu sióstr Mszę Świętą z uroczystym błogosławieństwem.

Nie zabrakło nam także czasu na wspólne wyjazdy, w I tygodniu półkolonii: do Siemiatycz na Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Siostry Karmelitanki i Świętą Górę Grabarkę oraz do Drohiczyna gdzie zwiedziliśmy: Muzeum Diecezjalne, Katedrę Drohiczyńską, Wyższe Seminarium Duchowne, Kopiec Pamięci Podlasia – upamiętniający wizytę św. Jana Pawła i Muzeum Regionalne. W II tygodniu mieliśmy okazję odwiedzić: Ziołowy Zakątek w Korycinach, w którym wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych oraz Siedlce gdzie zwiedziliśmy Katolickie Radio Podlasie, Muzeum Diecezjalne z charyzmatyczną panią kustosz mgr Dorotą Pikula byliśmy również w kinie na filmie: „Bardzo Fajny Gigant”.

Co roku Półkolonie wzbudzają bardzo duże zainteresowanie nie tylko wśród miejscowej dziatwy i młodzieży. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Siostrom Urszulankom za organizację tego pięknego dzieła, które pozwala dzieciom, młodzieży, ale także opiekunom przybliżyć się do Boga i do drugiego człowieka.

Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Półkolonii letnich w Domu „Betania”, wspierając to dzieło w sposób materialny i duchowy.

 

Tekst: Urszula Orzechowska

s. Katarzyna Lachowska

Zdjęcia: Katarzyna Mieszkowska