Aktualizacja wewnętrznej procedury bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród dzieci, ich rodziców i pracowników w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Urszulanek
§ 1
Postanowienia ogólne
1. Wprowadza się wewnętrzną procedurę bezpieczeństwa dotyczącą zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 na czas obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (dalej: „Procedura”). Procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Czas obowiązywania Procedury zależy od tego, jak długo w Polsce będzie obowiązywał stan epidemii ogłoszony przez stosowne władze.
2. Dyrektor przedszkola jest odpowiedzialny za zapewnienie służbom porządkowym oraz pracownikom dostępu do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, przyłbice, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk.
3.Nauczyciel jest zobowiązany do dnia 7 września 2020 roku zebrać aktualne numery telefonów od wszystkich opiekunów dzieci oraz zebrać stosowne oświadczenia stanowiące załącznik nr 1 do Procedury.
4.W przypadku zmiany numeru telefonu przez opiekuna, jest on obowiązany do natychmiastowego poinformowania o tym fakcie nauczyciela lub sekretariat placówki.
5.Opiekunowie powinni udzielić pisemną zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka w każdym przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych (wzór zgody stanowi załącznik nr 2).
6.Dyrektor ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i pracowników informuje najbliższą Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o pojawieniu się w przedszkolu dziecka z objawami, które mogą sugerować zakażenie COVID-19. Po powiadomieniu stacji stosuje się do wytycznych Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego.
7.Każdy pracownik/nauczyciel/opiekun jest zobowiązany do zapoznania się i stosowania Procedury, podpisując oświadczenie stanowiące element załącznika nr 3 do Procedury.
§ 2
Przyprowadzanie i odbiór dzieci
1.Dzieci mogą być przyprowadzane do Przedszkola i z niego odbierane bez objawów chorobowych i bez obniżonej odporności immunologicznej. W drodze do i z Przedszkola opiekunowie i dzieci przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
2.Zabrania się przyprowadzania dziecka i wstępu dziecka do Przedszkola, którego domownik przebywa na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
3.Każda osoba wchodząca do budynku szkoły obowiązana jest zdezynfekować ręce wg. zamieszczonej tam instrukcji (miejsce do dezynfekcji jest oznaczone i znajduje przed wejściem do Przedszkola.
4.Opiekunowie przyprowadzający dzieci mają obowiązek zasłaniania nosa i ust.
5.Przed wejściem do szatni pracownik wyznaczony przez dyrektora bada temperaturę dziecka z podejrzeniem objawów mogących wskazywać na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, używając do tego bezdotykowego termometru. Przy stwierdzeniu temperatury równej lub wyższej niż 37,5 stopni dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w zajęciach (w sytuacjach budzących wątpliwości pomiar temperatury będzie dokonywany trzykrotnie).
6.Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić wyłącznie do przestrzeni wspólnej Przedszkola (szatnia), zachowując następujące zasady:
a. jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b. dystansu do kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi wynoszącego min. 2 m.
7.Dziecko będzie odbierane w szatni. Dziecko powinno być przekazane/odebrane w maksymalnie krótkim czasie i bez zbędnego przebywania w pomieszczeniach wspólnych budynku Przedszkola.
§ 3
Organizacja opieki
1.W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci.
2.Liczba dzieci w grupie integracyjnej powinna wynosić nie więcej niż 20, w tym nie więcej niż 5 dzieci lub dzieci niepełnosprawnych
3.Poszczególne grupy powinny w miarę możliwości przebywać w wyznaczonej i stałej sali.
4.Do danej grupy przedszkolnej przyporządkowani są w miarę możliwości ci sami nauczyciele.
5.Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 m2; a w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko.
6.W sali, której przebywa grupa, usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie wyczyścić lub zdezynfekować po każdym użyciu.
7.Dziecko nie może zabierać ze sobą do placówki i z placówki zbędnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
8.Sala jest wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
9. W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny zabawy na dworze, różne godziny przerw).
.
10.Nauczyciele powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszący min. 1.5 m.
11.Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz pracownikami przedszkola.
12.Opiekunowie odprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich opiekunów wynoszący min. 2 m.
13.W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce opiekun dziecka za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych).
14.Z placu zabaw znajdującego się poza placówką może korzystać jedna grupa, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub zdezynfekowaniu sprzętów/przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
15.Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należący do przedszkola, jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, a gdy nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
16.Wstrzymane pozostają wyjścia poza teren przedszkola.
§ 4
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1.Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
2.Dyrekcja zapewnia dostępność płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszcza informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowania rąk przez wszystkie osoby wchodzące do Przedszkola.
3.Nauczyciele i wychowawcy są zobowiązani wykształcić w dzieciach nawyk regularnego mycia rąk wodą z mydłem, w szczególności po przybyciu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
4.Dyrektor monitoruje utrzymywanie porządku na terenie placówki. Kilkukrotnie każdego dnia służby sprzątające dokonują dezynfekcji powierzchni dotykowych, toalet, klamek, poręczy i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, myszek, włączników, itp.
5.Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności będą zaopatrzeni przez Przedszkole w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos.
§ 5
Gastronomia
1.Pracownicy zachowują odległość stanowisk pracy wynoszącą min. 1,5 m, i wykonują pracę z zasłoniętymi ustami i nosem (maseczka lub przyłbica). Zwracają szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
2.Wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub wyparzane.
3.Przed wejściem do stołówki każda osoba zobowiązana jest do zdezynfekowania rąk środkiem znajdującym się przy wejściu do stołówki.
4.Wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej zostają wyłączone.
5.Pracownicy zobowiązani są do dezynfekcji i bieżącego czyszczenia wszelkich sprzętów kuchennych, stanowisk pracy, opakowań produktów, itp.
§ 6
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka
1.W Przedszkolu funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie dziecka, u którego podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 (dalej jako „izolatka). Izolatka znajduje się w dolnym parterze przy pokoju nauczyciela.
2.Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w izolatce zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób.
3.W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić opiekunów dziecka w celu pilnego odebrania dziecka. Obowiązek ten ciąży przede wszystkim na Dyrektorze szkoły i wychowawcy. O zagrożeniu Dyrektor powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną.
4.Po każdym użyciu izolatki w związku z podejrzeniem zakażenia izolatkę należy zdezynfekować stosując przy tym środki ochrony osobistej.
§ 7
Postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
1.Do pracy w placówce mogą przychodzić wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na chorobę zakaźną. W drodze do i ze szkoły pracownicy przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
2.W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie odsuwany jest od pracy. O zagrożeniu Dyrektor powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną.
3.Pracownik, u którego zdiagnozowano objawy chorobowe udaje się do izolatki.
4.Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddany zostanie gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekowany, w szczególności powierzchnie dotykowe takie jak klamki, poręcze, uchwyty, itp.
§ 8
Zawieszenie zajęć
1.Dyrektor, za zgodą prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie dziecka.
Wynika z dodanych przepisów (par. 18 Rozporządzenia MEN z 31.12.2002 r. Dz.U.2020.07.01
2. Zgoda i opinie mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. W takim przypadku treść zgody lub opinii powinna być utrwalona w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób.
3.Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy lub całego Przedszkola, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
§ 9
Pozostałe regulacje
1.Informacje związane z organizacją i trybem funkcjonowania Przedszkola będą przekazywane rodzicom indywidualnie za pomocą aplikacji liveKid oraz strony internetowej przedszkola.
Zaktualizowano dnia 24.09.2020 r.