WITAMY W NASZYM PRZEDSZKOLU
NASZE CELE I ZADANIA
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Urszulanek jest placówką katolicką, w której wychowanie dziecka jest realizowane w oparciu o wartości chrześcijańskie i program wychowawczy według św. Anieli Merici.
Przedszkole zapewnia wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich poprzez codzienną, wspólną modlitwę dzieci, cotygodniową katechezę, przygotowywanie misteriów o tematyce religijnej z okazji świąt oraz kształtowanie postaw chrześcijańskich w oparciu o pedagogikę miłości według św. A. Merici w indywidualnym podejściu do każdego dziecka i empatii. Dążymy do harmonijnego rozwoju dziecka:
emocjonalnego, poznawczego, społecznego i duchowego.
W centrum naszego zainteresowania jest dziecko. Każdemu dziecku zapewniamy szacunek dla jego godności i respektowanie jego tożsamości. Oferujemy przestrzeń, w której dzieci będą czuły się akceptowane, kochane i bezpieczne.
Organem prowadzącym jest Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino.
Przedszkole realizuje swoje cele i zadania w ścisłej współpracy z Rodzicami dzieci poprzez prowadzenie wspólnych oraz indywidualnych spotkań rodziców z Dyrektorem przedszkola, nauczycielami i specjalistami (psychologiem, pedagogiem, logopedą).
Propagujemy styl współpracy w atmosferze rodzinnej. Pragniemy, aby nasze kontakty z dyrektorem i poszczególnymi pracownikami Przedszkola były otwarte, szczere, prostolinijne, czyli rodzinne. Prosimy o zgłaszanie bezpośrednio wszelkich uwag i wątpliwości siostrze Dyrektor.
GRUPY WIEKOWE
· 2,5- latki – 3-latki (dzieci odpieluchowane)
· 4-latki
· 5-latki
· zerówka
OFERTA PODSTAWOWA
- katecheza (1 x w tygodniu)
- język angielski (codzienne zajęcia w grupach)
- język włoski (codzienne poprzez zabawę i naukę piosenek)
- rytmika (1 x w tygodniu)
- gimnastyka z elementami korekcyjnymi (1 x w tygodniu)
- zajęcia plastyczne (według zapotrzebowania grupy)
- laboratorium przyrody (1 x w miesiącu)
- teatrzyk (1 x w miesiącu)
- teatrzyk przyjazdowy (1 x w miesiącu)
- konsultacje z psychologiem (według potrzeby)
OFERTA ROZSZERZONA (dodatkowo płatna) *
- piłka
- balet
- warsztaty twórczości
- logopedia
- Integracja Sensoryczna
- fizjoterapia
- terapia ręki
- terapia psychologiczna
- terapia pedagogiczna
ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA
Godziny otwarcia
Przedszkole czynne jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 17.00. Poszczególne zajęcia w przedszkolu odbywają się zgodnie z rytmem ustalonym w Rozkładzie Dnia i Planie zajęć dodatkowych.
Przychodzenie do Przedszkola
Ze względu na rozkład dnia w Przedszkolu dzieci przychodzą do godziny 8.45
Odbieranie dzieci
Dzieci mogą być odbierane do godziny 17.00 jedynie przez osoby upoważnione do tego przez rodziców i zapisane na karcie upoważnienia odbioru.
Osoba odbierająca dziecko powinna być trzeźwa i pełnoletnia.
Odpoczynek
Z drzemki poobiedniej korzystają dzieci z grup najmłodszych. Pozostałe grupy mają możliwość wyciszenia się, słuchając muzyki relaksacyjnej lub bajek czytanych przez nauczyciela.
Posiłki
- I Śniadanie: 9.00
- Zupa: 11.30
- Obiad II danie: 13.30
- Podwieczorek: 14.30
Nieobecność dziecka w przedszkolu
Jeśli dziecko zostaje w domu lub jest chore, prosimy o powiadomienie Przedszkola do godziny 8.30. Nieobecność zgłasza się za pośrednictwem aplikacji, tylko w takim przypadku będzie odliczona dzienna stawka żywieniowa.Dni, w których Przedszkole jest nieczynne
Przedszkole pracuje od ostatniego tygodnia sierpnia do końca trzeciego tygodnia lipca, gdzie w ostatnim tygodniu sierpnia odbywają się „dni adaptacyjne” dla nowoprzyjętych dzieci.
Przedszkole nie pracuje:
8 grudnia, 24-31 grudnia, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, weekend majowy (1-3 maja), piątek po Bożym Ciele, inne dni wyznaczone w ciągu roku przez siostrę Dyrektor.
Koncepcja Pracy Niepublicznego przedszkola Sióstr Urszulanek
1. Wizja Przedszkola
A. WIZJA DZIECKA
Dziecko posiada wartość osoby ludzkiej, jako chcianej i umiłowanej przez Boga, które jest spostrzegane w swojej indywidualności i niepowtarzalności. Postawa wobec Dziecka to postawa szacunku i uprzejmości, łagodności i życzliwości, radykalnej rezygnacji z osądzania innych, poszanowania jego wolnej woli.
B. WIZJA PRZEDSZKOLA
Celem wychowawczym jest wychowanie, które pozwoli dziecku stawać się dobrym, odpowiedzialnym i życzliwym człowiekiem oraz wiernym przyjacielem. Przedszkole będzie inspirować i zachęcać do kreatywności, samodzielności i dojrzałości; nauczy, że wartości takie jak: miłość, szacunek, uczynność, troska o innych, współpraca, wytrwałość i patriotyzm mają charakter absolutny i stanowią punkt odniesienia w życiowych wyborach. W przedszkolu tworzymy wspólnotę, która jest mocna każdą jednostką i która każdej jednostce daje poczucie wartości.
Podstawową wartością wychowania jest integralne wychowanie osoby, które tworzy sfera fizyczna, poznawcza, wolitywna, emocjonalna, społeczna i duchowa. Przedszkole zapewnia wszechstronny i bezpieczny rozwój wszystkim wychowankom poprzez profesjonalną opiekę wychowawczo-dydaktyczną.
Postawą wychowawczą jest otwarcie na każdego wychowanka w jego indywidualności i niepowtarzalności.
Prawdziwy wychowawca, to ten, który kocha życie i poświęca się dla innych, kocha poszukiwanie prawdy i jest gotowy uczyć się jej przez całe życie, jest „obecny”, twórczy, elastyczny, otwarty, umie cierpliwie słuchać, jest odpowiedzialny, pokorny, umie przyjąć, że uczeń może mieć swoją własną drogę wewnętrzną, potrafi nawiązać serdeczne relacje, chce „być, z”, jako ten, który obserwuje indywidualny wzrost każdego dziecka.
2. Misja Przedszkola
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Urszulanek jest placówką katolicką, zajmującą się wychowaniem dzieci, a nauczanie i wychowanie jest realizowane w duchu wartości wynikających z chrześcijańskiej wizji człowieka i świata.
Jest szkołą urszulańską, gdyż wychowanie jest realizowane zgodnie z charyzmatem Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino w duchu św. Anieli Merici w indywidualnym podejściu do każdego dziecka i empatii. Dziecko posiada wartość osoby ludzkiej, jako chcianej
i umiłowanej przez Boga, które jest spostrzegane w swojej indywidualności i niepowtarzalności. Postawa wobec Dziecka to postawa szacunku i uprzejmości, łagodności i życzliwości, radykalnej rezygnacji z osądzania innych, poszanowania jego wolnej woli.
Wspomaga harmonijny rozwój Dziecka we wszystkich wymiarach: intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, zdrowotnym, moralnym i duchowym.
W centrum zainteresowania stawia Dziecko: każdemu dziecku zapewnia szacunek dla jego godności i respektowanie jego tożsamości oraz nabywanie pewności siebie i wiary we własne siły.
Oferuje przestrzeń, w której Dzieci będą czuły się akceptowane, kochane i bezpieczne.
Przedszkole realizuje ideę „JEDNOŚCI”, wspólnego działania dla dobra Dziecka i troskę o jego wychowanie.
3. Model Absolwenta
Absolwent Przedszkola:
- jest dobrym, odpowiedzialnym i życzliwym człowiekiem oraz wiernym przyjacielem.
- szanuje innych i potrafi współpracować.
- jest otwarty na ludzi i empatyczny.
- zna swoją wartość i niepowtarzalność.
- jest uprzejmy i nie osądza innych.
- potrafi umiejętnie wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
- jest twórczy, kreatywny, zaradny, otwarty na ludzi.
- dostrzega piękno otaczającej przyrody i potrafi ją chronić.
- ma dobrą bazę do nauki języków obcych, tj. angielski i włoski
- jest dobrze przygotowany do podjęcia nauki w szkole.
4. Główne założenia Pedagogiki miłości
Przedszkole zapewnia wszechstronny, bezpieczny rozwój wszystkim wychowankom poprzez profesjonalną opiekę dydaktyczną i wychowawczą.
- Traktuje Dziecko w sposób indywidualny i niepowtarzalny, dzięki czemu Dziecko czuje się w placówce radosne, bezpieczne i spontaniczne.
- Wychowuje do wartości, uczy nawiązywania kontaktów, wzajemnej akceptacji, życzliwości i zrozumienia - sprawia, że dziecko czuje się kochane, akceptowane i szczęśliwe.
- Tworzymy atmosferę rodzinną, gdzie Dziecko może w pełni wyrażać siebie i rozwijać swoje umiejętności i talenty.
- Przygotowuje do życia w społeczności, przeżywania sukcesów, ale i do radzenia sobie z problemami.
- Daje dzieciom możliwość samorealizacji, zachowania odrębności rozwojowej, kreatywnego myślenia, działania, tworzenia, prezentowania swoich uzdolnień, osiągnięć.
- Wspiera rodziców dzieci w rozwiązywaniu problemów, codziennych trudności, czyni z nich partnerów i sojuszników przedszkola
- Posiada charakter językowy – z rozszerzonym językiem angielskim i włoskim.
- Jest otwarte do przyjęcia Dzieci z trudnościami rozwojowymi: jest wyposażone w sprzęt i sale do zajęć logopedycznych, terapeutycznych i zajęć SI.
5. Wartości wychowawcze
SZACUNEK
to postawa wzajemnej akceptacji, dzięki której budujemy w dziecku poczucie własnej wartości, wewnętrznej motywacji i wewnątrzsterowności. Wychowanie w szacunku należy rozpatrywać zarówno w aspekcie szacunku dla życia biologicznego, jak psychicznego i duchowego.
ŻYCZLIWOŚĆ
Uprzejmość, życzliwość i wyrozumiałość wyrażona w stosunku do Dziecka umacnia poczucie jego godności, pozwala widzieć w drugim człowieku ukryte w nim dobro i zachęca do jego wydobywania oraz zachęca do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
ŁAGODNOŚĆ
Łagodność jest konkretną metodą wychowawczą opartą na doświadczeniu życiowym: otwiera ludzi na siebie, umożliwia dialog i zachęca do współpracy.
STAWIANIE WYMAGAŃ I UPOMINANIE
Stawianie wymagań wskazuje na istnienie świata wartości, zgodnie z którym chcemy kształtować Dziecko. To ze względu na te wartości będzie ono podejmowało wysiłek pracy nad sobą i do działania. To wskazanie kierunku dziecku, aby w przyszłości dokonywało mądre wybory w świetle wartości.
TROSKA I INDYWIDUALNE PODEJŚCIE
Indywidualne podejście i zatroskanie o dziecko ma służyć do głębszego poznania wychowanków. Tylko w ten sposób można zapewnić im właściwą pomoc i formację.
Takie poznanie prowadzi również do indywidualnego podejścia w procesie wychowawczym, do szukania środków i sposobów właściwych dla każdej osoby i sytuacji.
EMPATYCZNE PODEJŚCIE
To doświadczenie ciepła i pełnej miłości opieki; rozumienie wewnętrznego świata dziecka, jego potrzeb uczuć, pragnień.
BUDOWANIE W DZIECKU POCZUCIA PRZYNALEŻNOŚCI I ZNACZENIA
To poczucie swojego znaczenia i tego, że jest się kimś wartościowym niezależnie od swoich osiągnięć lub podejmowanych w życiu decyzji.
ZNAJOMOŚĆ POTRZEB DZIECKA
To potrzeba bycia akceptowanym, takim jakim się jest; potrzeba bycia kochanym; potrzeba budowania wiary we własne kompetencje; potrzeba autonomii i inicjatywy; potrzeba bycia w relacji z…
WSPARCIE I BLISKOŚĆ
To nieustanne towarzyszenie w taki sposób, by każdy czuł się wyjątkowy i niepowtarzalny.
DOBRY PRZYKŁAD
To nasza postawa, którą dzieci naśladują. Postawa dorosłego jest fundamentem w procesie wychowania dziecka. Jeśli chcemy wymagać, to najpierw powinniśmy zacząć od siebie. Zachowanie dorosłego bardziej wpływa na Dziecko niż słowa.
6. Działania dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze
Poprzez zajęcia dydaktyczne z podstawy programowej, zajęcia warsztatowe rozwijające zdolności, zajęcia umuzykalniające, zajęcia dotyczące rozpoznawania i wyrażania emocji, rozszerzone zajęcia z języków obcych, katecheza, zajęcia ruchowe: taniec, akrobatyka, piłka, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z przyrodą, zajęcia promujące zdrowe nawyki żywieniowe, przedszkole:
- tworzy warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka i wspierania jego potrzeb,
- tworzy warunki sprzyjające adaptacji dziecka w warunkach przedszkola poprzez indywidualne podejście i wprowadzanie atmosfery rodzinnej
- wyposaża dzieci w wiedzę z zakresu umiejętności dbania o własne zdrowie, w wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań,
- tworzy warunki do stymulowania różnorodnej aktywności dzieci,
- zapewnia dzieciom możliwość zabaw i ruchu na świeżym powietrzu,
- zapewniało dzieciom pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
7. Współpraca z Rodzicami
- zebrania w grupach, rozmowy indywidualne, zajęcia otwarte dla rodziców, warsztaty z rodzicami, wspólne uroczystości i wycieczki, spotkania integracyjne;
- włączanie Rodziców do współdecydowania o formach rozwoju Dzieci;
- wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez pielęgnowanie polskich tradycji związanych ze świętami i uroczystościami rodzinnymi;
- wspieranie rodziców w działaniach zdrowotnych na rzecz ich dzieci;
- organizowanie pedagogizacji rodziców;
- organizowanie zebrań, warsztatów ze specjalistami wspomagającymi rozwój dziecka;
- zachęcanie, angażowanie i motywowanie rodziców do czynnego udziału w działaniach podejmowanych na terenie placówki;
- organizowanie festynów, wspólnych spotkań rodzinnych dla społeczności lokalnej;
- prowadzenie działania w zakresie pozyskiwania wszelkiej pomocy i środków do podnoszenia poziomu pracy, osiągania standardów i jak najlepszego funkcjonowania przedszkola (bale charytatywne, pozyskiwanie sponsorów).
Program
Rozwój dziecka w przedszkolu odbywa się w pięciu sferach: emocjonalnej, społecznej, poznawczej i fizycznej oraz duchowej.
Realizacja materiału programowego następuje poprzez integrację treści z poszczególnych obszarów.
SFERA ROZWOJU EMOCJONALNEGO
SFERA ROZWOJU SPOŁECZNEGO
SFERA ROZWOJU POZNAWCZEGO
SFERA ROZWOJU FIZYCZNEGO
SFERA ROZWOJU DUCHOWEGO